ROZŁADOWANY AKUMULATOR. CO ROBIĆ?
- Szczegóły
Twoje auto stało długo nieużywane na parkingu lub w garażu i przy próbie jego uruchomienia… nie chce odpalić? Po przekręceniu kluczyka w stacyjce kontrolki zapalają się i gasną, ale nie można włączyć żadnego z urządzeń, które korzysta z zasilania akumulatora? Oznacza to, że akumulator jest rozładowany. W naszym wpisie podpowiadamy, co robić w takiej sytuacji.
Poproś o pomoc innego kierowcę i przygotuj niezbędne akcesoria
Przede wszystkim, aby uruchomić rozładowany akumulator, nie obędzie się bez pomocy innego kierowcy, który użyczy swojego auta. Konieczne bowiem będzie czerpanie prądu z drugiego auta, które powinno być zaparkowane jak najbliżej samochodu z rozładowanym akumulatorem. Poza tym potrzebne będą:
- przewody rozruchowe – dla aut osobowych o przekroju 16 mm², dla ciężarówek od 35 do 50 mm²,
- szczotka druciana,
- papier ścierny,
- gumowe rękawice,
- okulary ochronne.
Pamiętaj, że im kable rozruchowe będą grubsze, tym lepiej. Jeśli w pobliżu nie znajduje się nikt, kto mógłby służyć ci pomocą lub jeśli nie posiadasz wszystkich niezbędnych akcesoriów, skorzystaj z usługi naszej całodobowej pomocy drogowej. Przez siedem dni w tygodniu nasi fachowcy dyżurują pod specjalnym numerem telefonu. Po dojechaniu na wskazane przez ciebie miejsce pomogą odpalić auto oraz naładować akumulator.
Podepnij kable rozruchowe
Po przygotowaniu niezbędnych akcesoriów możesz podpiąć kable rozruchowe do akumulatora. Przewód czerwony podepnij bezpośrednio pod klemę dodatnią, czarny pod klemę ujemną, a dokładniej pod znajdujące się obok niej uziemienie, lub pod łapę silnika. Dla pewności możesz wcześniej przeczyścić klemy drucianą szczotką lub papierem ściernym. Ważne jest zachowanie odpowiedniej kolejności: najpierw podpina się kabel czerwony do akumulatora w drugim aucie, a dopiero później do rozładowanej baterii.
Aby ochronić się przed iskrami, które mogą pojawiać się po podłączeniu drugiego kabla, załóż gumowe rękawice i okulary ochronne. Po podłączeniu przewodów uruchom silnik sprawnego samochodu – po chwili rozładowany akumulator powinien zacząć działać. Silnika nie powinno się wyłączać przez co najmniej 20 minut. Następnie należy podłączyć akumulator pod prostownik, na którym wcześniej warto ustawić odpowiednie parametry ładowania. Prostownik umożliwi ładowanie baterii prądem stałym, dzięki podłączeniu do gniazdka elektrycznego z prądem przemiennym.
Pamiętaj – rozładowany akumulator to nie powód do paniki. Korzystając z usług naszej pomocy drogowej, szybko rozwiążesz swój problem!