KTO MOŻE HOLOWAĆ TIRA I SAMOCHÓD CIĘŻAROWY?
- Szczegóły
Holowanie tira i samochodu ciężarowego stanowi tak na dobrą sprawę rzadkość na polskich drogach. Wynika to z tego, że mamy raczej młodą flotę. Nie zmienia to jednak faktu, że różne przypadki mogą zdarzyć się na drodze, szczególnie kiedy trzeba codziennie przebywać setki, a nawet tysiące kilometrów. Czasami samochód ciężarowy może się zepsuć i trzeba go ściągnąć z drogi oraz odholować do najbliższego punktu naprawy. Kto jednak może holować tiry oraz samochody ciężarowe? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w tym artykule.
Zasady holowania pojazdów
Istnieje kilka zasad, które regulują prawo dotyczące holowania pojazdów. Samego holowania można dokonać już z prawem jazdy kategorii B, chociaż posiada ono swoje ograniczenia. Kierowca prowadzący samochód osobowy nie może holować więcej niż jednego pojazdu. W przypadku, kiedy holowany samochód ma przyczepkę, nie można również holować jej razem z tym samochodem. W ogóle nie wolno holować pojazdów na autostradzie, chyba jest to naprawdę konieczne i ograniczone jest do najbliższego zjazdu. Pojazd taki można odholować albo do najbliższego zjazdu z autostrady, albo do najbliższego postoju. Trzeba też pamiętać, że w zepsutym samochodzie musi siedzieć kierowca, który będzie pilnował, aby ciągnięty samochód manewrował odpowiednio na zakrętach.
Holowanie tirów i ciężarówek
Zepsute tiry, samochody ciężarowe oraz inne większe pojazdy potrzebują bardziej specjalistycznego sprzętu do holowania, który ma do dyspozycji w swoich ofertach pomoc drogowa. Zwykły kierowca posiadający prawo jazdy kategorii B, nie jest uprawniony do holowania ciężkich pojazdów. Holując tira lub samochód ciężarowy, trzeba pamiętać, że osobno musi zostać odholowany sam samochód a osobno przyczepa. Również ciężarówki i tiry muszą być koniecznie holowane przy pomocy połączenia sztywnego, zwiększa to pewność, solidność oraz przede wszystkim bezpieczeństwo podczas holowania.